Jednoduchou úpravou jsme zvýšili efektivitu free-coolingu o 39 %

Ve stávajícím datacentru využíváme velice efektivní chlazení přímý free-cooling. V podstatě nasáváme chladný vzduch z venku a vyčistíme jej přes filtry. Následně jej namícháme s tím teplým vzduchem uvnitř, aby měl stálou teplotu a potřebnou vlhkost a potom tím chladíme servery. Funguje to velice dobře a šetří nám to náklady (miliony ročně).

Většinu dní v roce nemusíme vůbec pouštět klimatizace. Klimatizace se pouští až při venkovních teplotách nad 27,5 stupně. Servery by zvládly více, ale máme vyzkoušeno, že nad tuto teplotu se zvyšuje četnost poškození točivých disků.

Nedávno nás napadlo jak jej ještě vylepšit. Udělali jsme několik úprav v nastavení a přidali nové potrubí. Není snadné zajistit průchod 30-100.000 m3 vzduchu za hodinu, které potřebujeme na chlazení.

Máme spočteno, že by efektivita chlazení měla stoupnout až o 39 %. Doposud jsme to moc neřešili, ale počet serverů v našem datacentru roste a začíná být každé procento znát.

  • Mimochodem tento teplý vzduch využíváme k vytápění celé budovy, kde máme 880 m2 plochy.Vytápění nás tak nestojí ani korunu. Teplý vzduch přetlakem pouštíme do kancelářských prostor a tam vyhřejeme celý prostor a přebytek pustíme okny ven. Vzhledem k tomu, že je to přetlakové, tak musíme mít otevřená okna.
  • Free Cooling vyprodukuje tolik tepla, že na nádvoří před datacentrem není nikdy sníh.
  • Free cooling je také velmi ekologický způsob chlazení serverů. V porovnání s klimatizacemi nepotřebuje tolik elektřiny.
  • Jen pro zajímavost filtry musíme měnit každé 3 měsíce. Jakmile začne v Hluboké topná sezóna tak jsou rychle zanesené. Stejné to je, když jsou na jaře pyly…