Testování 100 Gbps switchů

Tak už máme v naší laboratoři vlastní 100 Gbps switche. Můžeme začít stavět síť, která spojí naše datacentra, tak aby z internetu vypadala jako jedno. Zároveň nám umožní provoz služeb s vysokou dostupností.

Datacentra budou propojena vlastními optickými trasami X krát 100 Gbps. Reálně budeme schopni všechna data replikovat do druhého datacentra a všechny switche a servery budou moci být propojené se svoji kopií v druhé budově kapacitou dle potřeby (od 10 Gbps až po násobky 100 Gbps).

Do internetu budeme mít z Hluboké 3 x 100 Gbps.

Nahoře jsou dva chytré switche, uprostřed dva hloupé a dole jeden geniální. Horní 2 a spodní mají uplinky 100 Gbps. Prostřední 2 switche mají uplinky 40 Gbps. Dolní switch má všechny zbývající porty 40 Gbps. Ostatní switche mají porty 10 Gbps. Všechny naše servery HPE Moonshot mají konektivitu 2x 10 Gbps do 2 switchů a každý switch má 4 uplinky 40 Gbps.

Jen pro zajímavost. Horní switche a dolní switch mají normálně operační systém. Prostřední 2 (červené) nemají operační systém a dává se tam speciální linuxová distribuce. Opensource s větší svobodou, která umožní maximální svobodu nastavení.

100 Gbps se už zanedlouho stane u WEDOS realitou. Moc se těšíme na první testy. 300 Gbps přímé uplinky mezi Hlubokou a Prahou. Plus vzájemně propojená datacentra dalšími stovkami

Tohle je „hloupý“ switch. Jeho velkou výhodou ale je, že v sobě nemá žádný operační systém. Můžete si tam dát jaký chcete. Například OpenSwitch, který testujeme už skoro rok

Ládínek je už připravený s OpenSwitch.

Tohle je „chytrý“ switch. Má v sobě už vše potřebné, ale neumožní nic víc, než povolil výrobce

A tohle je geniální switch, který stojí to co čtyři předchozí dohromady. Umí toho strašně moc a je to jeden z nejrychlejších („běžně používaných“) switchů na světě. Jednak vidíte porty 12 krát 100 Gbps a plus ostatní 40 Gbps, ale jednak Arista je známá tím, že switchuje nejrychleji ze všech swicthů. Patří mezi absolutní světovou špičku. Prostě vrcholné zařízení pro co nejrychlejší transport vašich dat

Tady jsou moduly do switchů – 40 a 10 a 1 Gbps. 100 Gbps jsme nevyfotili, ale už je máme také. Budeme si hrát a tak musíme mít vše.